Czy każdą obrączkę można powiększyć lub zmniejszyć? Na czym to polega?
Obrączki ślubne są wyjątkowym rodzajem biżuterii, gdyż stanowią nie tylko ozdobę, ale i symbol miłości, oddania oraz wierności. Tego rodzaju wyroby jubilerskie nosi się przez wiele lat, a wraz z upływem czasu wymiary palców mogą ulec zmianie. Czy w takiej sytuacji nieodzowna staje się rezygnacja z noszenia obrączki? Niekoniecznie – z pomocą przychodzi bowiem opcja korekty. W tym wpisie odpowiemy na pytania, czy zmiana rozmiaru jest możliwa przy każdej złotej obrączce oraz na czym polega tego typu poprawka. Zapraszamy do lektury.
Zmiana rozmiaru klasycznych złotych obrączek
Możliwość korekcji rozmiaru obrączki, w dużej mierze zależy od jej konstrukcji. Najprostsze do skorygowania są modele jednokolorowe, gładkie, bez ozdobnych kamieni oraz innych dekoracji, czyli klasyczne złote obrączki. W przypadku powiększania to, o ile rozmiarów da się zmienić dany egzemplarz, zależy od jego wysokości. Im wyższa obrączka, tym większe są możliwości działania. Trzeba jednak pamiętać, że po korekcie ozdoba może być cieńsza i odbiegać nieco od pierwotnego wyglądu. W związku z tym poprawka niskich obrączek – typu SLIM – może okazać się niewykonalna, gdyż finalnie byłby zbyt smukłe i kruche.
Korekta obrączek ozdobnych ze złota
Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia korekty rozmiaru obrączek ze wzorami, kamieniami bądź tych wykonanych ze złota w dwóch odcieniach. Dotyczy to zarówno ich powiększenia, jak i zmniejszania. Skomplikowana nie oznacza jednak, że niemożliwa. W tym przypadku to, czy coś można zdziałać, zależy od konkretnego przypadku, np. od rozmieszczenia kamieni, a także od doświadczenia i umiejętności jubilera oraz zaplecza technicznego w jego warsztacie.
Każdy przypadek dobrze jest skonsultować z dobrym fachowcem. Jego wprawne oko oceni, co można oraz co warto zrobić.
Na czym polega zmiana rozmiaru obrączki?
Jak wspomnieliśmy, jest kilka metod zmiany rozmiaru obrączki. Wybór odpowiedniej zależy od tego, jak duża ma być korekta oraz czy biżuteria, którą chcemy skorygować, posiada zdobienia.
Zmniejszanie obrączki
Jedną z metod zmniejszenia rozmiaru obrączek jest ściskanie. Jubiler stawia na nią w przypadku niewielkiej zmiany oraz gdy ma do czynienia z płaskimi modelami. Warto zaznaczyć, że to sposób mało inwazyjny, który nie wpływa na trwałość czy wygląd biżuterii. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania obrączki ślubne bezszwowe nadal mogą takie pozostać.
Kolejną propozycją sposobu zmniejszenia jest wycięcie fragmentu szyny oraz ponowne połączenie jej poprzez lutowanie. Ta metoda pozwala na zmniejszenie obwodu o więcej niż jeden rozmiar, Może sprawdzić się przy obrączkach ze zdobieniem, np. z kamieniem szlachetnym, ale to czy faktycznie będzie można ją zastosować, zależy od cech konkretnego egzemplarza.
Powiększanie obrączki
Powiększanie obrączek można wykonać dzięki trzem metodom. Pierwszą w nich jest rozciąganie – stosuje się ją przy konieczności niewielkiej zmiany. Kolejnym sposób to zwiększenie obwodu przez rozwalcowanie fragmentu szyny. Stanowi bezpieczną opcję, gdyż nie zagraża ona pęknięciem wyrobu jubilerskiego. Ostatnim, najbardziej inwazyjnym rozwiązaniem, jest wstawka. Zbyt mała obrączka jest rozcinana, a lukę uzupełnia się kruszcem tego samego koloru i próby, a następnie zalutowuje – metoda ta stosowana jest jednak bardzo rzadko.
Zmiana rozmiaru urozmaiconych obrączek
W przypadku obrączek wielobarwnych bądź wysadzanych kamieniami zastosowanie powyższych metod może okazać się niemożliwe. Dziś złotnicy mają jednak wiele pomysłów na poradzenie sobie w takiej sytuacji, a jednym z nich jest wykonanie nowej obrączki przy wykorzystaniu oryginalnego egzemplarza lub jego poszczególnych elementów.
Ostatecznym sposobem powiększenia modeli z kamieniami jest ich wybicie, zmiana rozmiaru obrączki oraz osadzenie zdobień ponownie – usługa ta jest kosztowna, ale jak najbardziej możliwa.
Obrączki to wyjątkowe wyroby jubilerskie. Każdy, kto posiada ten symbol miłości, pragnie, by jak najdłużej można było go nosić. Zmiana rozmiaru to doskonała opcja, gdy biżuteria przestaje nam pasować. Poprawki zawsze należy powierzyć dobremu fachowcowi – on określi, czy można skorygować dany egzemplarz, dobierze właściwą metodę i wykona wszystko tak, że zmiana nie będzie rzucała się w oczy. Jeśli nie wiesz, czy Twoja obrączka nadaje się do zmiany, koniecznie skonsultuj się ze złotnikiem.