Nie wyrzucaj! O sposobach naprawy biżuterii w branży jubilerskiej
Uszkodzenia biżuterii są zawsze przykre. Nikt bowiem nie lubi, gdy psują się jego ukochane przedmioty. Naprawa na własną rękę może przynieść jednak więcej szkody niż pożytku. Zamiast wrzucać naruszone ozdoby do kosza na śmieci lub w czeluści szuflady z różnościami, lepiej udać się do jubilera, by ocenił, co da się zrobić. Obecnie dostępnych jest wiele metod naprawy wyrobów złotniczych, które pozwalają przywrócić ich świetność. W tym wpisie postaramy się o części z nich opowiedzieć. Zapraszamy do lektury.
Naprawa biżuterii z kamieniami
Do usterek dotyczących wyrobów jubilerskich zdobionych kamieniami należą uszkodzenia oprawy, a także poluzowania, pęknięcia, zmatowienia, a nawet wypadanie minerałów. Może dotyczyć to:
- kolczyków,
- pierścionków,
- naszyjników, bransoletek
- i innych elementów.
Potencjalnych przyczyn problemów z kamieniami w biżuterii jest kilka. Minerał bądź oprawa, w której został umieszczony (tzw. koszyczek), mogą zostać uszkodzone przez nieuważne zachowania posiadacza lub nieodpowiednie użytkowanie. Do defektów może dojść przez uderzenia, zahaczenia czy nadmierne narażenie minerału na działanie detergentów lub kosmetyków.
W przypadku tego rodzaju usterek jubiler na wstępie ocenia, czy dany kamień jest do uratowania – jeśli tylko uległ poluzowaniu lub wypadł, ale go nie zgubiliśmy, należy poprawić montaż za pomocą specjalnych sprzętów czy też klejów. Czasem jednak jedyną metodą może okazać się wymiana kamienia na nowy. Jubiler posiada dostęp do wielu minerałów, dlatego z pewnością znajdzie ten pasujący do danego wyrobu. Wszystkie prace tego typu wymagają umiejętności, precyzji, odpowiednich urządzeń i środków. Wizyta u fachowca będzie więc niezbędna, by przywrócić błyskotkom dawny blask.
Naprawa zerwanych wyrobów jubilerskich
Kolejną usterką, jaka może dotknąć biżuterii, jest jej przerwanie. Najczęściej zdarza się to w łańcuszkach czy bransoletkach, ale zerwanie może dotyczyć też długich kolczyków i innych akcesoriów. Przyczynami tego rodzaju uszkodzeń są zazwyczaj zużycie oraz uszkodzenia mechanicznie wywołane przez szarpnięcia czy zahaczenia.
Dobrą informacją jest to, że dla doświadczonego jubilera naprawa zerwanych elementów nie powinna sprawiać problemów. W zależności od sytuacji konieczna może być wymiana niektórych elementów, np. uszkodzonych ogniw czy złączek. Niezbędne będzie też lutowanie, które na stałe zespoli poszczególne części.
Wymiana uszkodzonych zapięć
Problemem bywają też uszkodzenia zapięć. Elementy te są delikatne, a częste użytkowanie może spowodować pojawienie się defektu. Czasem jest to tylko delikatne odgięcie, które wprawny jubiler naprawi od ręki, a czasem konieczna okazuje się wymiana zapięcia na nowe. Ważne jest wtedy dopasowanie właściwego rodzaju – wśród nich można wyróżnić m.in. karabińczyk, federing czy fasolkę. Profesjonalista z pewnością dobierze idealny dla danego wyrobu jubilerskiego typ zapięcia, a dzięki wiedzy i technikom sprawnie je wymieni.
Prostowanie biżuterii
Częstym problemami, z którymi można spotkać się przy noszeniu biżuterii, są różnego rodzaju odgięcia. To naturalne, że w trakcie użytkowania mogą zdarzyć się wypadki powodujące tego typu usterki. Mogą dotyczyć pierścionków, obrączek, medalików czy kolczyków. Aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia odgięć, warto ściągać ozdoby na czas spania, sprzątania czy treningu.
Jeśli jednak mimo rozwagi biżuteria ulegnie uszkodzeniu, nie trzeba się załamywać – dobrze wyposażona pracownia złotnicza bez problemu poradzi sobie z naprawą. Profesjonalny jubiler dysponuje sprzętem przeznaczonym do prostowania ozdób ze złota czy srebra. Podstawowymi narzędziami do tego są rygle do kształtowania. Dzięki nim oraz pracy fachowca biżuteria może wrócić do swojej pierwotnej formy.
Bez względu na to, jak bardzo uszkodzony jest dany wyrób złotniczy, zawsze warto skonsultować możliwość jego renowacji ze specjalistą. Nie powinno się spisywać uszkodzonej biżuterii na straty, gdyż oddanie jej profesjonalnemu jubilerowi do naprawy może dać jej drugie życie. Trzeba pamiętać, że poza naprawami znacznie uszkodzonych ozdób dobrze jest oddać je też na cykliczną konserwację i polerowanie u jubilera, by jak najdłużej oraz bez problemów upiększały nasze stylizacje.